Kachní a husí peří

Husí peří - přírodní matrace

Obdivuhodnou vlastností peří je jeho termoregulační vlastnost, hřejivost a výborné hydroskopické vlastnosti. Při běžném používání se životnost péřové výbavy pohybuje mezi 6 - 8 lety.

Výroba

Dnes se prachové peří získává hlavně prostřednictvím průmyslového chovu zvířat, což s sebou přináší katastrofické následky pro životní prostředí. Peří ve výrobcích, které nabízíme se získává z domácích hus a kachen (především od soukromých chovatelů) a výhradně po jejich odchodu z tohoto světa. Po škubání peří dochází k jeho následnému zpracování, která garantuje jeho zdravotní a hygienickou nezávadnost. Husí peří navíc nemá charakteristický zápach jako kachní.

Vlastnosti

Obdivuhodnou vlastností peří je trvanlivost peří. Při běžném používání se životnost péřové výbavy pohybuje mezi 6 - 8 lety, přičemž životnost péřových ložních doplňků je přímo ovlivněna:

- stupněm zralosti prachového peří/peří

- zátěží (např. pocení)

- péčí o výrobek (praní, čištění)

Do všech typů ložních doplňků se v drtivé většině případů používá kachní peří a husí peří. V některých ložních doplňcích se potom používá peří Kajky. Kachní peří je oproti tomu husímu peří méně plnivé, zpravidla má větší obsah tuku a proto také bývá více cítit po drůbeži, a to i přes kvalitní zpracování.

Hygroskopická vlastnost peří je schopnost rychle absorbovat tělesnou vlhkost vznikající během spánku a následný odvod této vlhkosti mimo lůžko. Tento efekt poznáme v praxi tak, že nám při spánku pod péřovou přikrývkou není zima, i když se zpotíme.

Zajímavosti

Platí, že čím více prachového podílu v lůžkovině je, tím je náplň kvalitnější, váže na sebe více molekul vzduchu a i při nízkém objemu náplně v přikrývce výborně izoluje a hřeje.