Jak se připravit na meditaci

Přírodní matrace - meditace

Meditace je proces soustředění a navození stavu tělesného i duševního klidu na jehož konci dosáhnete zvýšení úrovně vnitřního míru. Meditace není jen pro profesionály, ale pro každého.

Meditace je proces soustředění a navození stavu tělesného i duševního klidu na jehož konci dosáhnete zvýšení úrovně vnitřního míru.

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že meditace je vysoce kvalifikovaná činnost, kterou může provádět pouze významný duševní vůdce nebo mnich, tak opak je pravdou. Meditaci může provádět každý laik, který se chce naučit uvolňovat a duševně trénovat své tělo.

V tomto článku se dále dočtete, jak se připravit na vlastní meditaci, na co se zaměřit a jak si připravit ideální prostředí k meditaci tak, aby vám čas strávený meditací přinesl kýžené ovoce. Článek je rozdělen na jednotlivé faktory, které nejvíce ovlivňují úspěch meditace a jejich příprava vám pomůže dosáhnout cíle.

 1. Prostředí

Prostředí je plné rušivých elementů. Mnoho z nich ani nevnímáme (rádiové frekvence, běžné zvuky okolí, zvuky, které naše ucho neslyší), ale ty, které vnímáme je potřeba redukovat.

Meditaci je nejlepší provádět na klidném místě. No a které místo je klidnější a mírumilovnější, než je příroda. Pokud to jde, tak se při meditaci obklopte květinami, ty fungují jako výborné zvukolamy a přináší do prostředí klid a pozitivní energii. Pokud plánujete meditovat jinde než ve svém známém prostředí, stačí vám klidné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit.

Pokuste se najít prostředí, kde není žádná elektronika (vydává rušivé frekvence). Ostatním běžným zvukům (štěkání psa, projíždějící auto) se snažte z počátku meditace vyhnout. V pokročilejším stádiu meditace se naučte tyto zvuky ignorovat a nevpouštět je do své hlavy. Naopak zpěv ptáků, zurčení vody a ševelení listů ve větru vám může pomoci navodit stav klidu a pohody.

 1. Pohodlí

V pokročilém stádiu meditace dokážete ignorovat mnoho nepříjemných vlivů. Z počátku si ale můžete pomoci. Pohodlně se oblečte, sundejte si vázanku, povolte si kalhoty, nebo si vezměte kalhoty volné, které vás nebudou škrtit v pase a budou pohodlné. Snažte se zbavit všeho, co vám navozuje pocit tísně a svázání. Sundejte si boty, aby vás při meditaci netlačili.

Pro meditaci použijte pevný a měkký podklad. Zpříjemněte si celou meditaci. Jako výborná podložka funguje například naše přírodní meditační podložka, která je navržena tak, aby vašemu tělu poskytla pevný a měkký podklad, který vám pomůže k úspěšné meditaci.

 1. Plán

Jasně si stanovte průběh celé meditace. Je třeba počítat s časovým plánem, aby tělo nepřecházelo násilně mezi jednotlivými stavy při přípravě průběhu a doběhu meditace. Počítejte s přípravou na meditaci (omezení vnějších rušivých faktorů, pohodlné oblečení, protažení, pohodlné usazení) dále na průběh meditace 10-30 minut (uklidnění, sebereflexe, uvolnění, procitnutí), a také na doběh meditace (protažení, oblečení, uklizení prostředí).

 1. Protažení

Uvědomte si, že dle svého plánu budete vymezený časový úsek sedět ve zklidněném stavu. Proto je důležité, abyste tělo protáhli a uvolnili, abyste nezačínali meditovat ve stavu svalového vypětí, které pro vás bude jednak nepohodlné a také velmi rušící.

Protažení věnujte všem důležitým partiím, které nejvíce namáháte (krk, záda, noh, ruce, trup). Během protahování nezapomeňte zhluboka dýchat, abyste prokrvili celý organismus.

 1. Posed

Pro meditaci zvolte takovou pozici těla, která vám bude nejvíce příjemná. Je jasné, pokud nejste trénovaní v protahování šlach a svalů, tak těžko budete 30 minut sedět v pozici lotosového květu. Při meditaci je důležité sedět. Z počátku se nebojte třeba opřít o zeď a do budoucna trénujte držení těla a flexibilitu šlach, abyste mohli sedět neopřeni.

Pokud vám není příjemná pozice v sedu na zemi, můžete sedět třeba i na židli. Velmi důležité však je, aby byla páteř v rovině s pánevními kostmi, tedy aby páteř nesla celou váhu těla od pasu nahoru.

Poloha tedy není nijak standardizovaná. Ruce můžete mít tak, jak vám vyhovuje, buď položené na nohách, nebo volně visící podél těla.

 1. Proces

Pokud jste úspěšně zvládli předchozí body, tak se můžete ponořit do vlastní meditace.

Přemýšlíte o tom, že byste zkusili meditaci? Rozhodně doporučujeme. K příjemné meditaci vám pomůže naše přírodní meditační podložka. Podložka je vyrobena z prvotřídních přírodních materiálů a její ortopedický efekt vám napomůže k pocitu klidu a pohodlí.

Výhody přírodní meditační podložky

 • tři základní tuhosti ideální pro vaši tělesnou hmotnost
 • prvotřídní přírodní materiály bez lepidel
 • pratelný potah, který ulehčuje údržbu
 • rozměry dle přání zákazníka
 • vyráběná kombinací manuálního a manuálně-strojního postupu
 • vyráběná v Česku
 • antimikrobiální (nedrží se v ní roztoči)
 • hypoalergenní (neobsahuje alergeny a dráždidla)