Kokos, přírodní odpad, který pomáhá

Kokos, přírodní odpad, který pomáhá

Kokos je velmi zajímavou surovinou, a to nejen v oblasti kulinářství. Při výrobě přírodních matrací se jedná o klíčový materiál s jen těžko nahraditelnými ortopedickými vlastnostmi.

Kokosové palmy rostou na půdě o výměře 10 milionů hektarů a pouze zlomek obrovských množství ořechů vyprodukovaných ročně na takové ploše se shromažďuje pro průmyslové využití. Potravinářský průmysl je hlavním zpracovatelem a zaměřuje se na kokosové “maso”, tedy dužninu a kokosové mléko. Vlákna jsou odpadním produktem. Několik výrobců, především na Srí Lance odkud se do světa expeduje asi největší množství kokosového vlákna, dává této úžasné surovině nový účel využití a ekologicky šetrným způsobem zpracovává tato odpadní vlákna do kokosových desek, které se vrství vzduchem a prostříkávají se mízou kaučukovníku brazilského. Výsledný produkt tak má výborné ortopedické antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti.
Kokosové vlákno má velmi vysoký obsah ligninu, takže je velmi tvrdé. Přes tuto houževnatost je také extrémně elastické. Vlákno v průběhu času takřka nemění své fyzikální vlastnosti, a to ani při vysokém zatížení. Při výrobě se vytváří odolné, velmi otevřené ventilační struktury.

Prvotní surovina se zpracovává do takzvaných copů, nebo také lan, aby se kokosové vlákno lépe transportovalo. Tato lana jsou později strojově rozmotávána, přeměněna na listy a následně postřikována přírodním kaučukem, který kokosu pomáhá držet stabilní pevnou a pružnou strukturu. Přírodní kaučuk, který se sprejuje na kokosové vlákno a následně se nechá vulkanizovat, je ve své podstatě hypoalergenní, antimikrobiální a odolný proti roztočům, takže je ideální pro alergiky. Přírodní kaučuk je stejně jako kokosé vlákno plně obnovitelný přírodní materiál. Kokosové vlákno je produktem přírody, a je velice dobře přizpůsobitelný lidskému tělu.

Otevřená a pružná konstrukce kokosových desek umožňuje v přírodní matraci vytvořit dobré mikroklima. Struktura také absorbuje zvuk a určité vlny, takže materiál je výborný jako termální a akustický izolant.

V přírodní matraci od společnosti České Matrace s.r.o. s obsahem kokosu si můžete být jisti, že celý Váš pohybový aparát dostává výbornou ortopedickou péči. Ráno se tak budete cítit odpočatí a spánek pro Vás bude zážitkem. Přírodní materiály mají navíc dlouhou životnost a nedráždí pokožku těla. Naše přírodní matrace jsou ručně šité a při výrobě nepoužíváme žádná lepidla a podpůrné prostředky, které by se postupem času odpařovaly a působily tak negativně na Vaše zdraví.