Návod k údržbě přírodních produktů

Návod k údržbě přírodní matrace

V tomto článku vám poradíme, jak správně pečovat o přírodní matraci a další produkty z naší produkce. Správnou péčí o přírodní materiály totiž prodloužíte jejich životnost až o 40%.

Uložení přírodní matrace

Matrace vyrobená z přírodních materiálů se umísťuje výhradně na pevný rošt, nebo jiný pevný podklad, který nepruží a umožňuje matraci dostatečnou cirkulaci vzduchu. Přirozené vlastnosti matrace tak při spánku rovnoměrně rozloží váhu lidského těla a nedochází k nežádoucím prohybům, které by nepřirozeně namáhaly lidské tělo jen v určitých místech. Rozestupy mezi jednotlivými prkny roštu doporučujeme 4-5cm. Jako podklad proti oděru matrace doporučujeme nebarevný textilní podklad, který nebude matraci bránit v cirkulaci vzduchu, která je potřebná pro odvod vlhkosti z matrace nahromaděné během spánku.

Větrání přírodní matrace

Kvalitní materiály, ze kterých se vyrábějí přírodní matrace, jsou velmi dobře propustné. Obsažená bavlna a koňské žíně v nich zajišťují výborné vstřebávání vlhkosti, které lidské tělo během spánku vyprodukuje, je proto velmi důležité, aby po noci měla bavlna možnost vlhkost vyloučit do okolního prostředí. Z tohoto důvodu matraci nezastýláme ihned po probuzení, ale dopřejeme ji dostatečné větrání a cirkulaci čerstvého vzduchu. Z důvodu větrání nedoporučujeme matraci pokládat přímo na zem bez podložky, či roštu, aby mezi matrací a zemí nevznikaly tepelné mosty a nemohla se zde srážet vlhkost.

Obracení a transport přírodní matrace

Matraci z přírodních materiálů otáčíme a proklepáváme, tím v matraci zajišťujeme uvolnění materiálů citlivých na slehávání, jako je bavlna nebo koňská žíně. Zároveň při proklepávání dochází ke zlepšení propustnosti vlhkosti v matraci. Pravidelné proklepávání a otáčení zajišťuje matraci delší životnost. Přírodní matrace a futony doporučujeme otáčet 2-3x za měsíc. Pravidelné otáčení přírodní matrace zabraňuje proležení materiálů. Platí pravidlo, že čím těžší člověk, tím častěji by se měla matrace otáčet, převracet a proklepávat. Ucha po stranách matrace slouží k jejímu otáčení (vytažení z hlubšího rámu postele), nikoliv k přenášení a transportu. Pokud potřebujete matraci přenášet nebo zvedat, uchopte ji za lemovku nejlépe na výšku, tedy bočnicí směrem k zemi.

Čištění přírodní matrace

Potahová tkanina na přírodních matracích je většinou vyráběna z nevysrážené bavlny, která je vyráběna bez použití chemických činidel, ale její slabinou je pratelnost. Praním tohoto materiálu dochází k výraznému, až 20%nímu srážení. Proto tento citlivý materiál čistíme roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem se měkkými chlupy. Pokud dojte ke znečištění matrace tekutinami, zajistíme matraci maximální cirkulaci čerstvého vzduchu, dokud kapalina nevyschne a následně zbylou skvrnu vyčistíme roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem s měěkkými chlupy. Matraci doporučujeme 1x měsíčně vysát vysavačem. Jako ochranu matrace doporučujeme pratelný potah, svrchní podložku nebo topper.
Použitím ochranné podložky výrazně prodloužíte životnost matrace.

Údržba přírodní matrace

I přesto, že přírodní materiály zajišťují v matracích přirozené antimikrobiální a antibakteriální prostředí, doporučujeme matraci každé 3roky kontrolovat z důvodů hygienické zátěže.
Matrace je používáním přirozeně namáhána solemi, které vylučuje lidské tělo v potu, a tak je pochopitelné, že matrace může být negativně ovlivněna podle rozsahu pocení uživatele. Pot se totiž přirozeně dostává včetně solí do svrchních částí matrace (bavlna, koňská žíně). Odkud se poté voda cirkulací vzduchu odpaří, avšak soli v materiálech zůstávají.
Zachytávání solí v přírodních materiálech zabráníte použitím svrchní podložky, která soli zachytí a po 3 letech svrchní podložku obměníte, což je menší náklad, než matraci párat a materiály uvnitř vyměňovat.

Údržba prostěradel JERSEY

Složení: 94% bavlna, 6% elastan

Praní:  max 40 °C

Žehlení: ANO do 150 °C

Bělení: NE

Strojní sušení: NE

Chemické čištění: NE

Údržba ochranných topperů

Ochranné toppery se čistí stejně jako přírodní matrace, tedy roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem s jemným chlupem. Při větším znečištění doporučujeme zaslat do odborné čistírny, která dispuje technologií čištění aktivním kyslíkem bez použití chemických prostředků. Dobré jsou také přípravky od Eurony s obsahem aktivního kyslíku, který látku nepoškozuje a nesráží.

Praní: NE

Strojní sušení: NE

Chemické čištění: NE

Bělení: NE

Žehlení: NE

Údržba pratelných potahů (na polštáře, meditační podložky, žížaly atd.)

Složení: 100% bavlna

Praní:  max 30 °C

Žehlení: ANO do 150 °C

Bělení: NE

Strojní sušení: NE

Chemické čištění: NE

Údržba ostatních produktů (polštáře, podložky, těhotenské doplňky atd.)

Ochranné toppery se čistí stejně jako přírodní matrace, tedy roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem s jemným chlupem. Při věětším znečištění doporučujeme zaslat do odborné ekologické čistírny "https://cistirnadobris.cz/", kde topper vyčistí aktivním kyslíkem bez použití chemických prostředků.

Praní: NE

Strojní sušení: NE

Chemické čištění: NE

Bělení: NE

Žehlení: NE