Péče o přírodní matraci

Péče o přírodní matrace

Kartáčování za sucha, nanášení suché pěny, větrání... Poradíme vám, jak se o přírodní matrači či futon starat, aniž byste je tím nenávratně poškodili.

Přírodní matrace vyrobené společností České Matrace s.r.o. jsou ručně vyrobeny v Čechách z kvalitních přírodních materiálů dovážených z různých koutů světa. Péči o přírodní matraci doporučujeme věnovat maximální pozornost, aby byly zajištěny její kvality a dlouhá životnost, které může být při správné údržbě až 20 let.

ULOŽENÍ PŘÍRODNÍ MATRACE
Matrace je určená k uložení na pevný rošt, nebo pevný podklad, který nepruží a větrá. Přirozené vlastnosti přírodní matrace tak při spánku rovnoměrně rozloží váhu lidského těla a nedochází k nežádoucím prohybům, které by nepřirozeně namáhaly lidské tělo jen v určitých místech. Rozestupy mezi jednotlivými prkny roštu doporučujeme 5-8 cm. Jako podklad proti oděru matrace doporučujeme buď použití hoblovaného či proušeného dřeva se sraženými hranami, nebo nebarevný textilní podklad, který nebude matraci bránit ve větrání.

ČIŠTĚNÍ PŘÍRODNÍ MATRACE
Matrace vyrobené společností České Matrace s.r.o. jsou vyráběny z nevysrážené bavlnové tkaniny, která není pratelná (praním se extrémně smršťuje) a je pevně spjatá s náplní matrace. Přírodní matraci proto čistíme suchým práškem nebo roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem se sjenými chlupy. Pokud dojte ke znešičtění matrace tekutinami, zajistíme matraci maximální cirkulaci čerstvého vzduchu dokud kapalina nevyschne a následně zbylou skvrnu vyčistíme opět suchým práškem nebo roztokem žlučového mýdla ve vodě a kartáčkem se středně tvrdými chlupy. Matraci doporučujeme 1x měsíčně vysát. Jako ochranu doporučujeme přírodní topper, který matraci chrání proti poškození a znečištění z horní strany, například, když se při nemoci více potíte.

OTÁČENÍ PŘÍRODNÍ MATRACE
Matraci z přírodních materiálů otáčíme a proklepáváme, tím zajišťujeme matraci dostatečný přísun čerstvého vzduchu pro přirozenou cirkulaci a ventilaci vlhkosti, kterou matrace naakumuluje během spánku. Pravidelné proklepávání a otáčení zajišťuje matraci delší životnost. Přírodní matraci doporučujeme otáčet 1-2x za měsíc. Pravidelné otáčení matrace zabraňuje proležení materiálů. Platí pravidlo, že čím těžší člověk, tím častěji by se měla matrace otáčet, převracet a proklepávat. Ucha po stranách matrace slouží k jejímu vytažení z rámu postele, nikoliv k přenášení a transportu.

Futonům prospívá ohýbání a naklepávání. Překládání či jemné sklepávání a natřásání by mělo být na denním pořádku každého majitele futonu, tím se zabrání tvorbě "boulí" na futonu. Futony můžeme také na zemi prošlapávat či poplácáváním rozestřít do nadýchaného původního tvaru.

DEZINFEKCE PŘÍRODNÍ MATRACE
I přesto, že přírodní materiály zajišťují v matracích přirozené antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, doporučujeme matraci každé 3 roky zkontrolovat z důvodů hygienické zátěže. Pokud používáte pratelný obal nebo ochranný topper, kontrola není potřeba. Matrace je používáním přirozeně namáhána solemi, které vylučuje lidské tělo v potu, a tak je pochopitelné, že matrace může být negativně ovlivněna podle rozsahu pocení uživatele. Přírodní matraci vám po dohodě zkontrolujeme a případně doporučíme výměnu či opravu některého z materiálů v matraci.

VĚTRÁNÍ PŘÍRODNÍ MATRACE
Matrace vyrobené z přírodních materiálu jsou velmi dobře paropropustné. Bavlna  živočišný chlup uvnitř matrace zajišťuje kromě termoregulace také výborné vstřebávání vlhkosti, které lidské tělo během spánku vyprodukuje, je proto velmi důležité, aby po noci měla matrace možnost nahromaděnou vlhkost vyloučit do okolního prostředí. Z tohoto důvodu matraci nezastýláme ihned po probuzení, ale dopřejeme ji dostatečné větrání a cirkulaci čerstvého vzduchu. Z důvodu větrání nedoporučujeme matraci pokládat přímo na zem bez podložky, či roštu, aby mezi matrací a zemí nevznikaly tepelné mosty a nemohla se zde držet vlhkost.

DALŠÍ NADSTANDARDNÍ DOPORUČENÍ …

- přírodní matraci nevystavujte přímému slunečnímu světlu. Některé přírodní materiály, jako je třeba stabilizovaný přírodní kaučuk jsou citlivé a na přímém slunečním světle degradují. Matrace z přírodních materiálů a futony z naší produkce jsou díky obsahu přírodního kaučuku přirozeně antimikrobiální, tedy není potřeba používat UV záření obsažené ve slunečním svitu k jejich zničení

- není od věci jednou za týden futonové přírodní matrace přehnout na celý den, aby se vydýchaly a protáhly, tak jak to byly zvyklé dělat naše babičky

- přírodní matrace a futony můžeme lehce čistit například vysavačem, pokud se jedná o tuhé materiály, je toto potřeba provádět v jemném módu, aby nedošlo k vytržení a poškození kožených knoflíků na matraci, které zpevňují výplň a jádro přírodní matrace. Pozor na silné kartáčovaní, které by mohlo poškodit přírodní bavlnu z níž je ušitý obal matrace

- pamatujte, že když se o přírodní matraci postaráme a budeme ji udržovat, tak nám poslouží třeba i 20 let