Péče o přírodní matraci

Péče o přírodní matrace

Kartáčování za sucha, nanášení suché pěny, větrání... Poradíme vám, jak se o přírodní matrači či futon starat, aniž byste je tím nenávratně poškodili.

Pokud používáte přírodní matrace nebo futony do postele denně a nebo vám matrace esteticky dekorují byt v podobě výplně dřevěného rámu postele, křesla či pohovky, doporučujeme opatřit je potahem nebo prostěradlem. Matrace udržujte v čistotě a zabraňujte jejímu namočení.

Nejvhodnější metoda čištění naší matrace nebo futonové matrace je kartáčování za sucha, nebo použití kombinace nanášení suché pěny a kartáčování.
K údržbě přírodní matrace a futonu patří neodmyslitelně větrání. To by mělo probíhat každý den, aby se vlhkost a soli, které matrace naakumulovala z vašeho těla během spánku, měly možnost dostat do okolního vzduchu v místnosti a větráním pryč.

Větrání přírodní matrace a futonu by nemělo probíhat na přímém slunečním světle. Matrace z přírodních materiálů a futony jsou přirozeně antimikrobiální, tedy není potřeba používat UV záření obsažené ve slunečním svitu k jejich zničení. Některé přírodní materiály, jako je třeba stabilizovaný přírodní kaučuk jsou citlivé a na přímém slunečním světle degradují.

Futonům prospívá ohýbání a balení. Překládání či jemné sklepávání a natřásání by mělo být na denním pořádku každého majitele matrace z přírodních materiálů, nebo futonů. U větších a tedy těžších matrací se doporučuje matraci alespoň 1x mesíčně otáčet, například při výměně ložního prádla. Přírodní matrace a futony můžeme také na zemi prošlapávat či poplácáváním rozestřít do nadýchaného, původního tvaru.

Matrace do postele a futony můžeme lehce čistit například vysavačem, pokud se jedná o tuhé materiály, je toto potřeba provádět v jemném módu, aby nedošlo k vytržení a poškození kožených knoflíků na matraci, které zpevňují výplň a jádro přírodní matrace. Pozor na silné kartáčovaní, které by mohlo poškodit přírodní bavlnu z níž je ušitý obal matrace.

Není od věci jednou za týden futonové přírodní matrace přehnout na celý den, aby se vydýchaly a protáhly, tak jak to byly zvyklé dělat naše babičky.

Pamatujte, že když se o matraci postaráme a budeme ji udržovat, tak nám poslouží třeba i 20 let.