Víš, na čem spíš?

Víš na čem spíš ?

My lidé někdy vůbec nepřemýšlíme nad tím, co si vlastně pořizujeme. Prostě se svěříme reklamě a dál se neptáme. Už jsme se naučili číst etikety na potravinách, ale zajímali jste se někdy o to, na čem trávíte svůj drahocenný čas pro odpočinek a regeneraci?

Při dodávání matrací našim zákazníkům často zajišťujeme odvoz starých matrací. No, a protože jsem profesně zvídaví, tak se čas od času do nějaké takové matrace podíváme, abychom zjistili, na čem naši zákazníci dříve spali.

Musím přiznat, že když se do takové matrace chceme podívat, bereme si rukavice, respirátory a kupu odvahy, protože nikdy nevíme, jaké "pochutiny" uvnitř najdeme :-).

Při rozebrání takové matrace uvnitř nacházíme mračna prachu, nánosy lepidel a hromadu syntetických recyklátů.

Na obrázcích níže se můžete podívat, co se v takové jedné matraci může skrývat za „poklady“.

  1. Syntetická pěna

Na obrázku jsou patrné tmavší pruhy naznačující změnu vlastností pěny nebo znečištění, které se projevují zpravidla drolením a řídnutím. V případech, kdy syntetická pěna reaguje s agresivním lidským potem (každý během spánku vyloučí přes pokožku alespoň 0,25l potu, tedy vody s vysokým obsahem solí), tak dochází k jejímu řídnutí, což způsobuje změnu tuhosti a tělo se na takových místech začne více „bořit“ do matrace. No a proto, že se na takové syntetické pěně nepotíte rovnoměrně, řídnou pouze některá místa na matraci a tělo se tak více boří pouze někde. Tím dochází k nerovnoměrnému tlaku na tělo a pohybový aparát a tělo nemůže plně regenerovat, protože se nedokáže optimálně uvolnit. V některých případech může při delším používání poškozených syntetických matrací dojít až k deformaci pohybového aparátu.

syntetická pěnasyntetická pěna s lepidlem

  1. Syntetický recyklát s netkanou textilií

Jak napovídá název a fotografie, recyklát se vyrábí recyklací syntetických pěn. V podstatě se vezmou použité syntetické pěny, ty se roztrhají na malé kousky a pomocí dalších syntetických pojiv se z nich vytvoří takovéto chemické koberce o různých vlastnostech. Do výrobků se umísťují zpravidla proto, aby se „nahnala“ hmota nebo aby se více skrylo to horší v jádru matrace.

syntetický recyklát

  1. Zpevňující pojivová síťka

Zpevňující síťka se do takových matrací instaluje především za účelem zpevnění, protože lepení pěny na pěnu představuje riziko nadměrného naleptání pěny a deformaci tvaru nebo nedostatečné naleptání pórovitých povrchů pěn a tím nedostatečnou pevnost. Pojivová síťka pomáhá lepidlu lépe přilnout k pěnám a zvýšit pevnost lepených spojů v ploše.

pojivová síťka

  1. Polyesterový obal

Polyesterový obal je syntetický, levný a vyrobený ze 100 % umělých vláken. Je sice pratelný, ale za cenu ekologické zátěže. Takové obaly z umělých vláken přenášejí elektrický náboj, a proto se u nich často setkáte se statickou elektřinou, když na nich odpočíváte.

Polyesterový obal

Jak vidíte, je dobré se zamyslet nad tím, na čem spíte. Nejen kvůli svému zdraví, ale také kvůli ekologické stopě, kterou po sobě na této planetě zanecháváme.

Ekologická stopa je zátěž, kterou člověk jako jedinec představuje pro životní prostředí, aby ukojil své potřeby v závislosti na svém životního stylu. Ekologická stopa se počítá na osobu a vyjadřuje se v globálních hektarech plochy.

V souvislosti s ekologickou stopou se také sleduje takzvaný „den překročení dostupné kapacity“. Ten sleduje, zda se situace v souvislosti s ekologickou zátěží zlepšuje či zhoršuje. Kupříkladu v roce 2002 byl dnem překročení dostupné kapacity 19. září a v roce 2003 to bylo 9 září. Znamená to, že za pouhý jeden rok jsme životním stylem vyčerpali kapacitu přírody pro zajištění udržitelnosti pro budoucí generace o 10 dnů dříve.

Věděli jste například, že v roce 2007 byla průměrná globální ekologická stopa 2,67 ha na osobu?

A že Česko bylo 15. zemí na světě s největší ekologickou stopou?

Nebo že ekologická stopa vypočítaná na jednoho obyvatele Česka byla v roce 2007 celých 5,73 ha?

Tedy že každý český člověk generoval takzvaný ekologický dluh ve výši 3,06 ha?

V naší výrobě se snažíme myslet ekologicky a udržitelně. Materiály, které používáme jsou ekologicky odbouratelné a obnovitelné. Výroba je z 95% ruční, tedy nespotřebovává energie jejichž generování zatěžuje přírodu. Naše produkty podporují lidské zdraví a dlouhodobý pozitivní vliv na pohybový aparát.