Bavlník bylinný (Bavlna bioorganická)

Přírodní matrace -  bavlna bio organická

Bio organická verze bavlny, která je velmi pěstovaná formou nature friendly, kdy při pěstění nejsou používány žádné chemické prostředky. Vzniklý produkt je tak ekologicky velmi významný.

Výroba

Bavlna je přírodní materiál, který je produkován rostlinou Bavlník bylinný [Gossypium Herbaceum]. Je složena s téměř čisté celulózy a jedná se o celosvětově nejrozšířenější přírodní vlákno.

Klasická, průmyslově pěstěná bavlna má z pohledu ekologie dva hlavní nedostatky.

1. Bavlna je z důvodu zvýšení produkce postřikována herbicidy a insekticidy. Podle některých studií končí čtvrtina celosvětově používaných pesticidů na bavlníkových polích. Bylo spočítáno, že na výrobu běžného 250 g trička se spotřebuje asi 125 g zemědělského jedu. Následky pro lidi (pracovníky v bavlníkovém průmyslu) a přírodu tak mohou být katastrofální.

2. Bavlník je považován za tzv. „žíznivou“ rostlinu, která potřebuje ke svému růstu hodně vody. Z tohoto důvodu je bohužel také organická bavlna stále častěji vyřazována jako rostlina nešetrná k životnímu prostředí. Tento pohled však není úplně správný, protože nadměrné zavlažování probíhá především u klasické bavlny, a to z důvodu zvýšení produkce. Bavlník se totiž řadí mezi xerofity, tedy rostliny, které jsou schopny omezit svou potřebu vody. Může za to tvar a struktura listu, ale také silný kořenový systém. Důležitá část pěstování organické bavlny probíhá bez umělého zavlažování, a to i v zemích jako je Indie. V mnoha oblastech proto pro přirozenou produkci bavlny stačí běžné srážky.

- při pěstování biobavlny se nepoužívají pesticidy, s přirozenými nepřáteli (hmyzem) se bojuje ekologicky;

- plevel se nestříká, ale odstraňuje se mechanicky nebo ručně;

- sběr vatových kuliček se provádí ručně, bez předchozího odlistění rostliny;

- genetická Modifikace (GMO) je přísně zakázána;

- nezbytná obnova půdy přirozeným hnojením a hospodaření s vodou podléhá přísnému dohledu;

Vlastnosti

Bavlna jako materiál je neocenitelná pro pevnost v tahu a ohebnost, ale zároveň je pružná a vzdušná. Bavlněné rouno má zvýšenou schopnost v přijímání a následném odpaření vlhkosti.

Další skvělou vlastností bavlny jsou její termoregulační vlastnosti. V létě tedy bude pocitově tělo ochlazovat a v zimě se naopak ohřeje na teplotu lidského těla a tu udrží, pocitově tak bude příjemně hřát.

Přírodní matrace se zvýšeným obsahem bavlny je ideální volba pro lidi s atopickými ekzémy, alergiemi a chorobami kůže.

Produkce

Všechny látky a rouna z organické bio bavlny, které používáme při výrobě, jsou produkovány v Turecku. Turecká bavlna má vynikající kvalitu (dlouhá vlákna, pevná a měkká) a země má poměrně velký bavlnářský průmysl. Zemědělství a zpracování probíhají ve stejném regionu. Bavlna se pěstuje v různých oblastech Turecka. Pro ekologické textilie a rouna se používá pouze tzv. egejská organická bavlna, která se pěstuje a zpracovává v regionu jihovýchodně od Izmiru.

Naše výroba

Organickou bavlnu používáme jako:

- netkané rouno jako výplňový materiál (do matrací, srchních podložek, meditačních podložek, pelíšků pro mazlíčky atd.)

- jako bavlněný úplet pro výrobu prostěradel

- jako látku se saténovým efektem pro výrobu povlečení

  • Bio Bavlna organická (surová)
  • Bio Bavlna organická (látka)
  • Bio Bavlna organická (úplet)