Dubové vlákno

Dubové vlákno - přírodní matrace

Lyocellové vlákno vyniká vysokou pevností, při jeho výrobě se díky speciální technologii z povrchu vlákna štěpí jemné fibrily, které zajišťují materiálům s využitím Lyocellu příjemný omak.

Výroba

Základní surovinou pro výrobu Lyocellu je dřevo nebo recyklované textilie. Dřevo se mechanicky zpracovává na buničinu a ta se po rozdrcení rozpouští nejedovatým rozpouštědlem, které se po technologickém procesu z vlákniny vypírá (recykluje se téměř stoprocentně).

Vlastnosti

Lyocellové vlákno vyniká vysokou pevností, při jeho výrobě se díky speciální technologii z povrchu vlákna štěpí jemné fibrily, které zajišťují materiálům s využitím Lyocellu příjemný omak. Předností Lyocellu je velmi dobrá afinita k barvivům (brilantnost barev), odolnost proti louhům, úplná biologická rozložitelnost, možnost praní výrobků při 60 °C
Lyocell, ať už použitý jako potah, nebo výplňový materiál zajišťuje plynulý a dostatečně rychlý transport vlhkosti až na povrch matrace a jejímu následnému odpaření do okolního prostoru. Tím se v okolí matrace udržuje nízká vlhkost a současně poskytuje charakteristicky vysokou vzdušnost, čímž se dále zvyšuje komfort spaní.

Zajímavosti

Základní výzkum začal v 80. letech minulého století u nizozemské firmy Akco.