Peří

Husí peří - přírodní matrace

Obdivuhodnou vlastností peří je jeho termo izolační schopnost, hřejivost, plnivost a výborné hydroskopické vlastnosti. Při běžném používání se životnost péřové výbavy pohybuje okolo 6 lety.

Výroba

Dnes se prachové peří získává hlavně prostřednictvím průmyslového chovu zvířat, což s sebou přináší katastrofické následky pro životní prostředí. Peří ve výrobcích které nabízíme, se získává z domácích hus v chovech do 5 kusů hus od soukromých chovatelů. Husí peří nepochází z žádných velkochovů. Po škubání peří dochází k jeho následnému zpracování, která garantuje jeho zdravotní a hygienickou nezávadnost. Husí peří je v púřírodních ložních doplňcích sice dražší, ale oproti kachnímu peří nemá charakteristický zápach.

Péřové ložní doplňky v naší nabídce si sami vyrábíme z nejkvalitnějšího peří původem z českých malo chovů, zpracované českým zpracovatelem a z české vysoce kvalitní sypkoviny, která zabraňuje pronikání roztočů a prachu do doplňků, a také prachu z peří ven z doplňků. Proto jsou naše ložní doplňky s výplní z husího peří vhodné i pro alergiky.

Vlastnosti

Obdivuhodnou vlastností peří je trvanlivost peří. Při běžném používání se životnost péřové výbavy pohybuje okolo 6 let, přičemž životnost péřových ložních doplňků je přímo ovlivněna:

- stupněm zralosti prachového peří/peří

- zátěží (např. pocení)

- péčí o výrobek (praní, čištění)

Do všech typů ložních doplňků se v drtivé většině případů používá kachní peří a husí peří. V některých ložních doplňcích se potom používá peří Kajky. Kachní peří je oproti tomu husímu peří méně plnivé, zpravidla má větší obsah tuku a proto také bývá více cítit po drůbeži, a to i přes kvalitní zpracování.

Nejkvalitnější peří do ložních doplňků je peří Kajky mořské, které má perfektní vlastnosti danné prostředím, ve kterém Kajka žije (útesy u moře jako ochrana před dravci). Peří Kajky se sbírá a je přsně regulováno. Sbírat se může pouze peří spadlé z tohoto přímořského ptáka, což se provádí horolezeckými technikami přímo z hnízd Kajek. Regulace je zde na místě, protože pokud by se vybralo z nízd více peří než povoluje norma, Kajky by zahynuly chladem. Pro představu, přikrývka s výplní Kajčího peří se pohybuje cenově okolo 120 tisíc Kč.

Nejlepší volbou do ložních doplňků s obsahem peří je tedy peří husí, které nezapáchá, je cenově dostupné, má výbornou plnivost, perfektní termo izolační vlastnosti a dobrou životnost.

Hygroskopická vlastnost peří je schopnost rychle absorbovat tělesnou vlhkost vznikající během spánku a následný odvod této vlhkosti mimo lůžko. Tento efekt poznáme v praxi tak, že nám při spánku pod péřovou přikrývkou není zima, i když se zpotíme.

Údržba

Většinu zákazníků také zajímá údržba péřových ložních doplňků, což je samozřejmé. Ložní doplněk, který je nejvíce hygienicky zatížen a není možné jej pravidelně udržovat a čistit, ztrácí své koulo.

PRANÍ - prát v pračce, bez použití chemických činidel

SUŠENÍ - nejdůležitější krok v procesu čištění, peří musí být perfektně vysušené, aby nezatuchlo, proto sušut v sušišce s 3 míčky, aby se peří při sušení naklepávalo a poté dát peří doschnout na čerstvý vzduch a slunce

FREKVENCE PRANÍ A SUŠENÍ - frekvenci praní doporučujeme 2x za rok, při praní dochází k lámání prachových částic (nejjemnější peří s perfektními termo izolačními vlastnostmi) a tím ztrácí peří své vlastnosti, čím častěji perete, tím více se peří láme.

ŽIVOTNOST - při frekvenci praní 2-3x za rok je životnost prachového peří při minimální ztrátě vlastností cca 6let

Zajímavosti

Platí, že čím více prachového podílu v lůžkovině je, tím je náplň kvalitnější, váže na sebe více molekul vzduchu a i při nízkém objemu náplně v přikrývce výborně izoluje a hřeje.