Hygienická zátěž přírodní matrace

Hygienická zátěž přírodní matrace

Hygienická zátěž matrace je pojem, který jsme zavedli v naší společnosti a přímo souvisí s životností přírodní matrace.

Běžně se můžete setkat s podobným pojmem, kterým je “hygienická životnost matrace”, ta je kratší než udávaná životnost matrace. Hygienickou životnost přírodní matrace významně ovlivňuje obsah přírodních materiálů ve vyráběné matraci, ty ze své přirozené podstaty zabraňují přežívání různých roztočů, plísní a baktérií. Tuto úžasnou vlastnost zajišťuje v přírodní matraci přírodní kaučuk. Pokud se hodně potíte, lze matraci ochránit také pratelným potahem, který ovšem není tvořen přírodními materiály, ale většinou se jedná o výrobek z polyesterových vláken. Ekologičtější ochranu matrace potom můžete pořídit ve formě přírodních topperů. Pozor si dejte na klasické toppery vyráběné z polyesterových vláken, nebo hoře toppery s polyuretanovou spodní vrstvou. Ta sice totálně zabrání průniku čehokoliv směrem do matrace, ale také spolehlivě degraduje přírodní charakter lůžka a brání přirozenému "dýchání" materiálů. Hygienickou životnost matrace ovlivňuje také dostatečná péče o matraci, jako je třeba dostatečné větrání matrace, aby vlhkost v matraci měla šanci se odpařit.

Standardní ochranu potom můžete doplnit kvalitním prostěradlem.

Hygienická zátěž přírodní matrace je údaj, který o matraci říká, kdy by se měla matrace zkontrolovat na obsah solí. Když se totiž na matraci potíte, tak po ranním probuzení sice matraci vyvětráte a vlhkost se z matrace odpaří a vyvětrá, ale část solí zůstává zachycena v přírodní matraci.
U našich přírodních matrací uvádíme univerzální údaj 3 roky, protože není možné stanovit přesnou hygienickou zátěž matrace dle uživatele. Nevíme totiž, jak moc se zákazník potí a jaký časový údaj je odpovídající pro konkrétního zákazníka a matraci.

Kontrolu hygienické zátěže každé přírodní matrace provádíme laboratorními zkouškami, kdy z matrace odebereme několik vzorků a ty dále testujeme na obsah solí. Pokud je obsah solí větší než stanovená norma, doporučujeme zákazníkovi výměnu určitých materiálů v matraci. Po takovém servisním zásahu je přírodní matrace opět “čerstvá” a “čistá” a další 3 roky můžete nerušeně spát s vědomím, že nespíte na zásobníku solí.

Běžná hygienická zátěž pěnových matrací se pohybuje okolo 2 let, kdy pěna degraduje vlivem působení lidského potu a ztrácí své vlastnosti deklarované při jejím pořízení.

Na závěr můžeme uvést, že ten, kdo používá kvalitní ochranný topper, který doporučujeme ke každé matraci, ten nemusí hygienickou zátěž matrace vůbec řešit. Veškeré soli jsou zachytávány v topperu, který lze jednou za čas (optimálně 1x ročně) zaslat k ekologickému vyčištění do námi prověřené kvalitní čistírny v Dobříši: https://cistirnadobris.cz/