Kokosové vlákno (Kokos)

Přírodní matrace - kokos

Kokosové vlákno používané při výrobě našich přírodních matrací se získává následným zpracováním slupek kokosových ořechů. Výsledné desky jsou pružné, vzdušné a mají vysokou životnost.

Kokosové vlákno, jakožto zcela přírodní materiál, který je odpadem z potravinářského zpracování kokosových ořechů, je jedním ze základních přírodních materiálů, které používáme při naší ruční řemeslné výrobě přírodních matrací a dalších přírodních produktů.

Kokosové vlákno se získává sběrem z ořechů rostoucích na plodině Kokosovník ořechoplodý [Cocos nucifera].

Výroba

Kokosové desky se vyrábí dvěma způsoby, prvním je vulkanizace za tepla ze dvou přírodních surovin, z kokosového vlákna a kaučukovníkového mléka (přírodní tekutý latex), takovým postupem se získají desky o síle cca 3-10cm. Druhým způsobem je potom lisování bez použití přírodního kaučuku, kterým se získávají desky o síle 0,5-1cm.

Výrobu způsobem vulkanizace lze provádět několika technologiemi, přičemž výroba desek pro matracářské a čalounické účely probíhá technologií, kdy se celé kokosové vlákno (dodávané v dlouhých "copech") strojově rozplétá, impregnuje přírodním kaučukem a následně vulkanizuje, díky čemuž získá výsledná deska velmi kompaktní a stabilní charakter s výbornými vlastnostmi.

Výroba technologií lisování potom představuje proces rozpletení a nasekání kokosových vláken do menších segmentů a následným nahřátím na takovou telotu, při které se vlákne lépe tvarují. Následuje proces lisování na požadovanou výšku, tedy 0,5-1 cm.

Výsledné produkty můžete na trhu nalézt pod různými obchodními označeními, která se liší dle výrobců, jako například gumokokos, gumožíne apod. pr desky 3-10cm vysoké nebo listex, pressko apod. pro desky 0,5-1 cm vysoké.

Vlastnosti

Kokosové desky jsou pružné, vzdušné a mají takřka neomezenou životnost. Díky svému přírodnímu charakteru jsou vhodné pro výrobu přírodních matrací pro alergiky, neboť nejsou živnou půdou pro roztoče a nedrží se v nich vlhkost. Jsou přirozeně antibakteriální, antimikrobiální a hypoalergenní, což zajišťuje přírodní kaučuk, kterým se kokosové desky při výrobě prostříkávají.

Přírodní matrace obsahují kokos zpravidla pro zvýšení tuhosti, pružnosti, vzdušnosti a dlouhé životnosti. Přírodní matrace s obsahem kokosu se vyznačují také velmi dobrými ortopedickými vlastnostmi.

Zajímavosti

Kokosové vlákno se získává z kůry kokosových ořechů, jako odpadní produkt z potravinářského průmyslu.

Největším světovým distributorem kokosového vlákna jsou patrně ekologické plantáže Srí Lanky.

Finální kokosové desky, které jsou výstupním produktem při průmyslovém zpracování se také nazývají GUMOKOKOS nebo také GUMOŽÍNĚ. Tento název se běžně používá v matracářství i čalounictví, ale je velice zavádějícím, protože termín gumokokos, gumožíně nebo také pryžožíně označuje desky kokosového vlákna stabilizované vulkanizovanou pryží v podobě prefabrikátu.

Kokosové desky, které používáme jako materiál pro naše přírodní matrace, jsou stabilizované přírodním kaučukem a jedná se tedy o čistě přírodní produkt.

Články

"Kokos, přírodní odpad, který pomáhá"

  • Přírodní matrace - kokos ve výrobě