"Život v kufříku" má smysl

České Matrace - projekt Život v kufříku

Úžasný projekt, který pomáhá narozeným opuštěným dětem s jejich vzpomínkami na jejich první dny na tomto světě. Zjistěte něco o zákulisí této problematiky a nechte se inspirovat k pomoci, která má smysl.

Již několik let, se v naší firmě snažíme pomáhat druhým a podělit se tak o trochu toho štěstí, které přálo nám více než druhým. Bohužel jsme často naráželi na odpor a neuvěřitelnou drzost, když jsme například nabídli nejmenovanému dětskému domovu přikrývky a polštáře pro děti a byli jsme až řekl bych sprostě odmítnuti se slovy: „nějaké věci si strčte někam…pošlete peníze a my si sami rozhodneme, co s nimi uděláme…“. Tehdy jsme se začali blíže zabývat otázkou charity a taky tím, kam naše dary vlastně putují. Bohužel jsme většinou zjistili, že finanční dary se mnohdy rozkutálejí do kapes jiných než těch méně šťastných a pod záminkou „provozní režie“ tak živíme hyeny skrývající se za rouškou charity a benefice.

Jindy mi kamarád vyprávěl, jak přispíval UNICEFu na děti v Africe, každý měsíc přispíval do doby, než přišel o práci a platby musel pozastavit. Měsíc na to mu dorazila korespondence, kde na něho tlačili a podsouvali mu fotky zubožených dětí v Africe a téměř ho osočovali, že přestal platit a kvůli němu teď děti v Africe umírají. No prostě příšernost.

Dlouho jsme tedy nad charitativní činností zanevřeli a vždy na konci roku jsme řešili, komu pomoci. Občas se v našem okolí objevil někdo, kdo pomoc potřeboval a my tak mohli cíleně a účelně nabídnout pomocnou ruku. Nikdy jsme za to nechtěli žádná ocenění, reklamu ani jiné zviditelnění…prostě to bylo potřeba a my jsme tu byli, pomoci jsme mohli, a tak jsme pomohli.

V letošním roce, tedy v roce 2022 jsem se setkal s úžasnou dámou Ivou Barnincovou, která mi představila nadační fond „LA VIDA LOCA“ a jejich úžasný projekt „Život v kufříku“. U jedné kávy jsme pohovořili o problematice charity v České republice a byl jsem zasvěcen do zmíněného projektu, a to bez jakéhokoliv nátlaku tasit šekovou knížku a vypumpovat firemní účty. No zkrátka a dobře se mi hned přístup této cílevědomé dámy líbil, protože pro mě byl svěžím vánkem v jinak zatuchlém světě charity.

Věděli jste například:

- že se v naší republice každoročně narodí více než 500 dětí, které jejich matky opustí krátce po narození?

- že tyto děti nemají takřka žádné vzpomínky na své narození?

- že tyto děti za své dětství i několikrát mění svůj domov?

Říkám si proto, jak je to možné? Proč se ve státním rozpočtu nenajdou alespoň nějaké peníze na podporu těchto nevinných bytostí, které se jednou mohou podílet na budoucnosti naší země? Je to přece 500 dětí za rok, mezi kterými mohou být umělci, géniové, vědci, kteří budou jednou třeba psát osud celého světa…a od jejich úspěchu je možná dělí jen pár radostných vzpomínek na jejich dětství, vědomí, že je svět nenechal ve štychu a pomohl, když to nejvíce potřebovali a oni mu to jednou budou chtít vrátit.

No patrně to bude tím, že 500 mladých životů ročně  (které zatím nemohou volit ani neplatí daně) není pro stát dostatečně velké téma pro budování předvolebních planých slibů a image politických stran. Pro nás je to ale pořád 500 mladých životů ročně plných naděje a snů.

Projekt „Život v kufříku“ dává těmto dětem radostné vzpomínky na jejich narození, sestřičky v nemocnicích se na projektu podílí vlastní prací, když pořizují miminkům fotky vytisknuté na tiskárnách pořízených z projektu, když o miminka pečují jako o vlastní a dávají jim lásku, kterou potřebují. Nadační fond se o děti i náhradní rodiče dále zajímá, podporuje je, zajišťuje odborníky na poradenství a pomoc. Ale tento nadační fond dělá mnohem více, protože do toho každý z lidí v projektu dává srdce. Proto je zbytečné zde vypisovat celý záběr projektu a raději vás odkážu na stránky projektu níže.

Téměř ihned jsem věděl, že chci tomuto projektu pomoci.

Proto jsem se také rozhodl, napsat tento krátký článek a zveřejnit zde kontakty na projekt samotný.

Pokud o charitě smýšlíte stejně jako já, tak kontaktujte Ivu Barnincovou a nezávazně si poslechněte více o projektu. Myslím, že budete velmi mile překvapeni a váš pohled na toto téma se změní stejně, jako ten můj.

Ing. Petr Mach LL.M., zakladatel a majitel společnosti

- - -

Kontakt na jednu ze zakladatelek nadačního fondu

Iva Barnincová

nadace@zivotvkufriku.cz

+420 602155735

www.zivotvkufriku.cz