Futon není matrace

Futon není matrace

Co je vlastně podstatou futonu? Jak se futon liší od matrace a k čemu je futon dobrý? Než se rozhodnete pro koupi přírodního produktu, zvažte všechny okolnosti a teprve potom se rozhodněte.

Na dnešním trhu najdete mnoho drobných dodavatelů, kteří se zabývají výrobou a prodejem futonů. Někteří z nich nabízejí futony ručně šité, futony vlastní výroby, přírodní futony nebo dokonce futony ortopedické. Zde je ovšem potřeba mít se na pozoru a nenechat se, jak říkaly naše babičky, utáhnout na vařené nudli.

Jistě jste už na internetu narazili na články, které hovoří o 3000 let staré tradici výroby futonů, kdy již staří Japonci moc dobře věděli, co je pro tělo i duši dobré a podobné „odborné články“. Už se ale nikde nedočtete, co je vlastně podstatou futonu, jak se futon liší od matrace a k čemu je futon dobrý.

Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který by vám měl nastínit, kdy sáhnout po futonu a kdy je pořízení futonu jen zbytečně vyhozenými penězi.

Konstrukce

Základní rozdíl mezi přírodním futonem a přírodní matrací spočívá v konstrukci. Přírodní matrace je konstruována na každodenní spaní, kdy by měla konstrukce odpovídat váze člověka, který si ji pořizuje a technologie volena tak, aby matrace mohla dobře dýchat, neslehávala se a přinesla kýžený efekt s garancí 15-20 let bezstarostného užívání. Pravý futon je tvořen bavlnou a koňskými žíněmi, jeho konstrukce tedy nepřináší lidskému tělu žádnou ortopedickou oporu.

Zatím co přírodní matrace je šita po obvodu, aby jednotlivé vrstvy materiálů měly optimální možnost pohybu a tím zajišťovaly dostatečnou cirkulaci vzduchu, tak futon má pouze prošité jádro, což je zcela dostačující pro jeho účel, kterým je ohebnost, nadýchanost a lehkost.

Použití

Z pohledu použití je matrace určena na každodenní spaní, což jí umožňuje právě její konstrukce a materiálové složení. Pravý futon sám o sobě není určen na každodenní spaní. Jedná se o přenosné lůžko, které má svému majiteli dopřát měkký a pohodlný krátkodobý odpočinek, třeba na terase nebo na zahradě ve stínu stromů během horkých letních dnů.

Pro každodenní použití je futon způsobilý teprve s podložkou, které dodá futonu ortopedické vlastnosti. V Japonsku to byla lisovaná rýžová tráva nazývaná také TATAMI, dnes se dá rýžová tráva suplovat například kokosovým vláknem KOKOSEN.

Na co si dát pozor

 • Pokud přemýšlíte o pořízení přírodního typu matrace, měli byste si rozmyslet, za jakým účelem takový přírodní produkt pořizujete.
 • Pokud vám někdo nabízí přírodní futon s obsahem kokosu a přírodního kaučuku, tak se nejedná o futon, ale nedokonale konstruovanou přírodní matraci.
 • Pokud uvažujete o futonu na dlouhodobé spaní, pořiďte si k němu i podložku, která zajistí alespoň základní ortopedický efekt.
 • Pokud vám někdo nabízí ručně šitý futon, nebo matraci, neváhejte a chtějte navštívit výrobu, kde si ověříte pravdivost prodejce. Z bezpečnostních důvodů není návštěva výroby žádný problém. Tím si také zajistíte, že jde skutečně o výrobce a nebudete mít problémy s budoucím případným servisem či reklamacemi.
 • Pokud chcete mít jistotu kvalitních materiálů, doporučuji při návštěvě výroby si materiály „očichat“.
  Přírodní kaučuk o vysoké kvalitě voní příjemnou mléčnou vůní. Čím více chemie, tím více chemického odéru.
  Bavlna by měla být měkká nadýchaná a krémově bílá. Jakmile jsou v ní barevná vlákna, tak to znamená, že jsou v bavlně nežádoucí příměsi.
  Kokos voní po přírodním kaučuku, kterým je prostříkáván. Pokud zapáchá jako guma, byla při výrobě kaučuková míza nahrazena chemickými náhražkami.
  Pokud je látka pratelná, jedná se o látku s vysokou příměsí polyesteru, tedy není přírodní. Čistě přírodní látka je vyráběna technologickým postupem, během kterého se látka nevysráží, a proto není pratelná, proto se při praní sráží až o 20%.
  Koňské žíně, velbloudí srst a jiné živočišné chlupy by neměly mít příměsi. Ukotveny by měly být na jutovině, ve futonech a polštářích potom volně ložené.