Jaký živočišný chlup je nejlepší?

Koňské žíně, velbloudí vlna, ovčí vlna

Koňské žíně, ovčí vlna nebo velbloudí vlna jsou přírodním dutým vláknem, které v přírodní matraci zajišťuje vysokou termoregulační a absorpční schopnost. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

V našich matracích používáme základní živočišné chlupy, kterými jsou právě koňské žíně, ovčí vlna nebo velbloudí vlna. Zákazník si při výběru přírodní matrace může sám zvolit, jaký živočišný chlup do přírodní matrace chce, nebo zda chce přírodní matrace veganského typu, tedy zcela bez živočišného chlupu.

Mezi klíčové vlastnosti živočišných chlupů při výrobě přírodní matrace patří výborné absorpční vlastnosti, a také výborné termoregulační vlastnosti, kterých dosahují odlišně. Obecně živočišné chlupy u člověka suplují absenci srsti zvířat.

ABSORPČNÍ VLASTNOSTI = schopnost přírodní matrace absorbovat vlhkost vyprodukovanou tělem během spánku do matrace a následně tuto vlhkost vyloučit do okolního prostředí. Proto je důležité přírodní matrace nezastýlat a před ustláním alespoň 20 minut vyvětrat čerstvým vzduchem.

TERMOREGULAČNÍ VLASTNOSTI = schopnost přírodní matrace udržet optimální teplotu těla vůči podmínkám okolního prostředí. Pokud bude v ložnici při spánku příliš nízká teplota, bude tělo produkovat více tepla a bude více metabolicky namáháno. Pokud bude v ložnici naopak příliš vysoká teplota, bude tělo produkovat více potu, aby se ochladilo. Živočišné chlupy vytvářejí bariéru mezi tělem a prostředím a snižují tak vlivy prostředí na tělo, které mohou způsobovat výkyvy tělesné teploty a tím metabolické namáhání organismu.

Termoregulace je u teplokrevných živočichů (homoiotermní) mechanismem zabraňujícím přehřátí či podchlazení organismu, a to pomocí hormonálního řízení (štítná žláza, nadledviny) a pomocí nervového řízení (hypotalamus). Přírodní matrace s dobrými termoregulačními schopnostmi dokáže minimalizovat kolíésání teploty okolí a tím zajistit menší hormonální a nervovou zátěž organismu během spánku.

Jaké rozdíly jsou v jednotlivých živočišných chlupech? Jaký živočišný chlup zvolit do své přírodní matrace? Tyto otázky vám pomůže zodpovědět následující tabulka:

↓ Vlastnost / Druh chlupu →

Koňské žíně

Ovčí vlna

Velbloudí vlna

PůvodMongolskoČeskoVýchodní Evropa, Asie
ZpracováníNizozemskoČeskoNizozemsko
Získávánízastříháváním
(živí koně)
stříháním
(živé ovce)
vyčesáváním
(živí velbloudi)
Forma použitívpichované rounonetkané rounonetkané rouno
Síla chlupu50-280 mikronů12-24 mikronů15-22 mikronů
Absorpční schopnostaž 30%až 25%až 30%
Termoregulační schopnostvysokávysokávysoká
Pružnostvysokástřednístřední
Sléhavostnízkávysokávysoká
Měkkoststřednívysokávysoká
Prodyšnostvysokástřednístřední
Aromatičnostbez zápachutypická vůně lanolinutypická vůně lanolinu
Zdravotní vlastnosti- antibakteriální
- antialergenní
- antistatické
- odklání patogenní zóny
- antialergenní
- masíruje nervová zakončení
- zlepšuje prokrvení těla
- lanolin neutralizuje toxiny
- antialergenní
- protirevmatické účinky
- protiosteoporotické účinky
- protiartritidické účinky
- lanolin neutralizuje toxiny

Jak vidíte, všechny tři používané materiály mají velmi dobré vlastnosti pro výrobu matrací, a to pro výbornou termoregulaci a absorpci. Koňské žíně oproti ovčí vlně a velbloudí srsti jsou velmi hrubé, což jim dává velkou tvarovou stálost. Jemnost ovčí a velbloudí vlny udává příjemnost na dotek s pokožkou. Tedy jemnější chlup bude při kontaktu s pokožkou příjemný, zatím co hrubší chlup může „kousat“. Protože je ale živočišný chlup v matraci až pod vrstvou bavlny, tak jemnost chlupu ve vztahu k příjemnému pocitu na pokožku nehraje přílišnou roli tak, jako v oděvním průmyslu.

Pokud si tedy chcete vybrat určitý typ živočišného chlupu v matraci, je na vás, které vlastnosti upřednostníte a zda chcete matraci exotickou s velbloudí srstí, podpořit českou produkci a do matrace si dát českou ovčí vlnu a nebo jste citlivější osoba a chcete v lůžku odklánět patogenní zóny pomocí koňských žíní.

Nikde však není psáno, že do přírodní matrace nemůžete chtít koňské žíně v kombinaci s vlnou místo bavlny. I tato možnost se nabízí a v poslední době je velmi žádaná.

No a ještě zbývá zodpovědět dotaz, jak se bude chovat živočišný chlup v syntetické matraci. V takové matraci nedává živočišný chlup žádný smysl, kromě čistě marketingového úmyslu, aby se matrace mohla nazvat "matrace s koňskou žíní" nebo "přírodní matrace". Pokud totiž do syntetické matrace dáte jakýkoliv živočišný chlup, dosáhnete akorát toho, že absorpční schopnosti živočišného chlupu odvedou přebytečnou vlhkost do syntetiky uvnitř matrace, ktará vlivem solí v potu rychleji degraduje (snižuje hustotu a tím i svou tuhost v kontaminovaných oblastech - záda, hlava). Termoregulační schopnosti syntetiku v matraci ohřejí a tím vytvoříte perfektní prostředí pro roztoče, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí.

U čistě přírodní matrace toto nikdy nenastane, protože k přírodnímu chlupu se dostane jen minimum ale spíše žádná sůl, která zůstane zachycena již v prvních vrstvách bavlny. Přírodní kaučuk v přírodní matraci má přirozené antimikrobiální vlastnosti (perfektně odpuzuje roztoče a podobnou havěť) a přírodní materiály jsou navíc výborně propustné a "dýchají", tedy se v nich při správné údržbě žádná vlhkost nedrží.