Proč je výška lůžka důležitá

přírodní matrace - výška lůžka

Cílem tohoto článku je objasnit uživateli důvody, proč by si měl dát pozor na výšku lůžka s tím související další parametry postele a přírodní matrace.

Na první pohled banální téma, které však skrývá důležité informace pro správnou péči o pohybový aparát.

Při naší práci se běžně setkáváme se situací, kdy si zákazník pořídil (pokud to teprve plánuje, tak se mu to snažíme rozmluvit :-D) velmi nízké lůžko, které dosahuje i přes výšku naší přírodní matrace třeba jen 45 cm.

Výška lůžka má přitom velmi výrazný vliv na pohybový aparát, a to především v oblasti kloubů.

Mohou nastat celkem tři situace, které včetně ilustrací popisujeme níže. Nejprve je třeba zdůraznit několik základních doporučení, když sedíte na posteli s nohami na zemi:

  • váš podkolení ohyb by měl přesahovat cca 10 cm přes bok postele
  • neměl by vás tlačit rám postele do nohou (např. příliš široká bočnice, příliš utopená matrace apod.)
  • výška lůžka se vždy počítá dle vyššího z partnerů (lepší, když ten menší seskakuje, než když se ten větší zvedá)
  • je třeba počítat s tím, že při dosednutí na matraci se matrace vahou těla stlačí a sníží se výška lůžka

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

SITUACE 1 - SEDÍTE NA LŮŽKU A VÁŠ PODKOLENÍ OHYB MÁ ÚHEL NIŽŠÍ NEŽ 90°

V takovém případě se jedná o situaci, kdy ráno při vstávání zatížíte vahou celého těla kolena, kyčle a bederní část zad. Jedná se o extrémní nápor, který sice tělo vydrží ale z dlouhodobého hlediska (několik let) jsou klouby a záda přetěžovány, a to může mít velmi negativní vliv na jejich funkčnost a hybnost.

Přírodní matrace - nesprávná výška lůžka 01

SITUACE 2 - SEDÍTE NA LŮŽKU A VÁŠ PODKOLENÍ OHYB MÁ ÚHEL PRÁVĚ 90°

Jedná se o hraniční řešení. Klouby (kolena, kyčle) nejsou tak zatěžované jako v prvním případě, ale stále se jedná o nápor při vstávání. V tomto případě jsou při vstávání již zapojovány svaly na nohou, které pomáhají nápor na klouby (kolena, kyčle) zmírnit.

Přírodní matrace - minimální výška lůžka

SITUACE 3 - SEDÍTE NA LŮŽKU A VÁŠ PODKOLENÍ OHYB MÁ ÚHEL VYŠŠÍ NEŽ 90°

To představuje ideální stav. Při vstávání jsou klouby (kolena, kyčle) minimálně zatíženy. Svaly na nohou maximálně pomáhají při vstávání a z dlouhodobého hlediska nedochází k přetěžování pohybového aparátu.

Přírodní matrace - správná výška lůžka

Ideální úhel podkolenního ohybu je minimálně 110° a více.

Jak zjistím pro mě správnou výšku postele?

Je to velmi jednoduché a stačí na to pouhý metr.

a) postavte se na rovnou plochu tak, aby vaše paty byly pevně postavené na této ploše

b) pomocí metru změřte vzdálenost podkolenního ohybu od plochy na které stojíte

c) ke zjištěnému číslu přičtěte 10 cm

Tím získáte správnou výšku lůžka, se kterou můžete dále pracovat. Tato výška pak bude ovlivňovat design postele, vzdálenost umístění matracového roštu od země, utopení matrace v rámu postele.

Nezapomeňte, že při výpočtu musíte také počítat se stlačitelností matrace. Uvedený výpočet předpokládá přírodní matrace vyrobené naší společností.

Tento článek se nezaměřuje na extrémní situace, kdy je váš pohybový aparát ráno při vstávání v takovém kritickém stavu, že vstáváte překulením z postele na všechny čtyři a následně postupným rozhýbáváním získáváte motoriku na úplné postavení.